یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
 

هفته ملی دریانوردی

  دریانوردی 93

هفته ملی دریانوردی در جمهوری اسلامی ایران-1393

 در سالجاری با توجه به اهمیتی که اجرای کنوانسیونها برای سازمان بین المللی دریانوردی دارد ، شعار امسال آیمو "IMO conventions: effective implementation" انتخاب شده است.

در راستای شعار مذکور شعار این روز در ج.ا.ایران نیز تحت عنوان با شعار " نقش اجرای موثر مقررات و آموزش در توسعه دریا محور " تعیین شده است و جشن بیست و نهمین روز جهانی دریانوردی دوم مهرماه با حضور دریانوردان و خانواده آنان و جامعه دریایی برگزار خواهد شد . 

  هفته دریانوردی

 -------------------------

دریانوردی 28دریانوردی1392

 

هفته ملی دریانوردی در  جمهوری اسلامی ایران-1392

با توجه به شعار آیمو : "Sustainable Development: IMO's contribution beyond Rio+20" شعار هفته ملی دریانوردی در جمهوری اسلامی ایران نیز تحت عنوان : «توسعه پایدار، نقش ارگانهای دریایی کشور» انتخاب گردید و جشن روز جهانی دریانوردی نیز روز سوم مهرماه برگزار خواهد شد.

ایام هفته

اسامی ایام هفته

متولی

روز دو شنبه

92.7.1

دریانوردی، آموزش و پژوهش و اشتغال

سازمان بنادر و دریانوردی- موسسه ملی اقیانوس شناسی- دانشگاههای دریایی کشور- سازمانهای مردم نهاد- وزارت آموزش و پرورش- موسسه آموزشی کشتیرانی و سایر موسسات آموزشی دریایی- انجمن صنفی دریانوردان تجاری ایران

روز سه شنبه

92.7.2

دریانوردی، شیلات و منابع آبزی

شیلات ایران- اتحادیه تعاونیهای صیادی

روز چهارشنبه

92.7.3

جشن روز جهانی دریانوردی

سازمان بنادر و دریانوردی

روز پنجشنبه

92.7.4

دریانوردی، ناوگان ملی و تحولات بین‌المللی

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران- شرکت ملی نفتکش ایران- سایر شرکتهای کشتیرانی از جمله شرکت کشتیرانی والفجر- اتحادیه مالکان کشتی ایران- انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته- اتحادیه تعاونیهای بار و مسافر و کشور- کشتیرانی دریای خزر

روز جمعه

92.7.5

شرکت در نماز جمعه

جامعه دریایی کشور

روز شنبه

92.7.6

دریانوردی، ناوگان نظامی و مقابله با دزدی دریایی

نیروی دریایی ارتش - نیروی دریایی سپاه - دریابانی ناجا

روز یکشنبه

92.7.7

دریانوردی، ایمنی و حفاظت محیط زیست دریایی، گردشگری پایدار دریایی

سازمان بنادر و دریانوردی- سازمان حفاظت محیط زیست دریایی- اتحادیه مالکان کشتی - موسسات رده بندی

روز دو شنبه

92.7.8

دریانوردی، صنایع فراساحل و مهندسی دریایی

انجمن مهندسی دریایی- شرکت نفت فلات قاره- شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی- شرکت صدرا و دانشگاهها

 

هفته ملی دریانوردی در  جمهوری اسلامی ایران-1391

سازمان بین المللی دریانوردی بعنوان یکی از نهادهای تخصصی سازمان ملل متحد و بعنوان تنها نهاد بین المللی ذیصلاح در امر دریانوردی در جهت تبلیغ رسالت و گسترش اهداف خود، هفته ای را در سال ، به نام هفته دریانوردی نام گذاری نموده است و همه ساله روز جهانی دریانوردی را گرامی می دارد  که معمولاً هفته آخر سپتامبر مصادف با اوایل مهر ماه (24 تا 28 سپتامبر) در اکثر نقاط جهان به این مهم پرداخته می شود و از کشورهای عضو نیز دعوت می شود  تا در یکی از ایام هفته مذکور روز جهانی دریانوردی را جشن بگیرند. خود آیمو در روز 27 سپتامبر 2012 مطابق با 6  مهرماه این روز را در مقر آن سازمان جشن خواهد گرفت و جشن موازی آن در 17 و 18 اکتبر در بحرین برگزار می شود .

در خلال گرامیداشت این روز، دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی ضمن پیام ویژه ای که در خصوص این مناسبت اعلام  می نماید  ، به اهمیت و عمق مساله مورد نظر می پردازد.  معمولاً شعار این روز براساس شرایط و اوضاع و احوال جهانی و مقتضیاتی که صنعت حمل و نقل دریایی با آن روبرو است در سازمان بین‌المللی دریانوردی انتخاب می‌شود. کشورهای عضو آن سازمان نیز به تناسب وضعیت خود و در جهت تحقق اهداف آیمو که تأمین ایمنی و امنیت دریانوردی و همچنین حفظ محیط زیست دریایی در صدر آن قرار دارد، معمولاً شعار را سرلوحه فعالیتهای دریایی در یکسال پیش رو قرار می‌دهند. بنابراین معمولاً همان شعار آیمو با احیاناً برخی تغییرات ویرایشی به عنوان شعار این روز انتخاب می‌شود.

در سالجاری باتوجه به اهمیتی که مسائل ایمنی  برای سازمان بین المللی دریانوردی دارد ، شعار امسال آیمو  "IMO: One hundred years after the Titanic"  "  آیمو صد سال پس از تایتانیک"   انتخاب شده است. در راستای شعار مذکور شعار این روز در ج.ا.ایران نیز تحت عنوان « دریانوردی :  جهان، پس از صد سال – ایران، حال و آینده » می باشد.

هدف از انتخاب شعار امسال این بوده است که توجه جامعه را به تلاشهای قابل ملاحظه‌ای که صورت گرفته و همچنان صورت می‌گیرد تا اطمینان حاصل شود که بخشهای مختلف صنعت حمل و نقل دریایی اهمیت ایمنی را مدنظر دارند و در رعایت  آن کوشا هستند.

 در این راستا با عنایت به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی دریانوردی عضویت دارد و با توجه به اینکه بر اساس قوانین داخلی کشور و قانون تاسیس سازمان بنادر و دریانوردی تنها سازمان ذیصلاح و متولی امر دریانوردی در کشور بوده و سازمانهای بین المللی دریایی نیز این سازمان را بعنوان طرف عضویت خود می شناسد، در جهت توسعه صنعت دریانوردی کشور و همچنین اشاعه فرهنگ دریا و دریانوردی در بین اقشار مختلف جامعه و در راستای ایفای وظایف متولی گری خود در امر دریانوردی، اقدام به برگزاری روز جهانی دریانوردی با همکاری و مشارکت همه ارگانها و شرکت های دریایی و کشتیرانی در تهران و بنادر تجاری کشور می نماید.

  در این راستا، امسال نیز مقرر است روز جهانی دریانوردی پنجم  مهرماه (26 سپتامبر 2012 )  با حضور دریانوردان و خانواده آنان و جامعه دریایی برگزار گردد  و برنامه های هماهنگ شده جهت این هفته بشرح ذیل می باشد :

این مراسم در طی یک هفته و  هر روز به تولیت یک ارگان دریایی و اختصاص یک شعار به شرح زیر خواهدبود :

ایام هفته

اسامی ایام هفته

متولی

روز شنبه

91.7.1

دریانوردی، آموزش و پژوهش و اشتغال

سازمان بنادر و دریانوردی-موسسه ملی اقیانوس شناسی- دانشگاههای دریایی کشور- سازمانهای مردم نهاد- وزارت آموزش و پرورش- موسسه آموزشی کشتیرانی و سایر موسسات آموزشی دریایی

روز یکشنبه

91.7.2

دریانوردی، شیلات و منابع آبزی

شیلات ایران- اتحادیه تعاونیهای صیادی

روز دوشنبه

91.7.3

دریانوردی، ناوگان ملی و تحولات بین‌المللی

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران- شرکت ملی نفتکش ایران- سایر شرکتهای کشتیرانی از جمله شرکت کشتیرانی والفجر- اتحادیه مالکان کشتی ایران- انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته- اتحادیه تعاونیهای بار و مسافر و کشور-کشتیرانی دریای خزر

روز سه شنبه 91.7.4

دریانوردی، ناوگان نظامی و مقابله با دزدی دریایی

نیروی دریایی ارتش – نیروی دریایی سپاه - دریابانی ناجا

روز چهارشنبه 91.7.5

جشن روز جهانی دریانوردی

سازمان بنادر و دریانوردی

روز پنج شنبه

91.7.6

دریانوردی، ایمنی و حفاظت محیط زیست دریایی، گردشگری پایدار دریایی

سازمان بنادر و دریانوردی

سازمان حفاظت محیط زیست دریایی-اتحادیه مالکان کشتی

روز جمعه

91.7.7

شرکت در نماز جمعه

جامعه دریایی کشور

روز شنبه

91.7.8

دریانوردی، صنایع فراساحل و مهندسی دریایی

انجمن مهندسی دریایی-شرکت نفت فلات قاره-شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی-شرکت صدرا و دانشگاهها

 

هفته ملی دریانوردی- 1390

همه ساله سازمان بین‌المللی دریانوردی هفته آخر سپتامبر را جهت برگزاری همایش روز جهانی دریانوردی در یکی از روزهای آن هفته انتخاب می‌کند و هرکدام از کشورها نیز در یکی از روزهای هفته مذکور آن  روز را گرامی می‌دارند. در کشور ما نیز در هفته اول مهرماه از تاریخ90.7.3 لغایت 90.7.10 این مراسم برگزار  می شود و در روز ششم مهرماه نیز جشنی جهت گرامیداشت این روز در سالن همایش خلیج فارس وزارت نیرو برگزار خواهد شد .

شعار روز جهانی دریانوردی آیمو  در سال 2011:   Piracy: Orchestrating the Response  

 

 


تاریخ بروزرسانی : ۱۱ تیر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷